Na temat migdałów rodzice słyszą często i wiele. W stanach zapalnych zdarza się, że są powiększone, ale właściwe leczenie szybko przywraca je do "zdrowia". Co jednak robić gdy mamy do czynienia z przerośniętym migdałem? Po czym to poznać?
To czy migdał jest przerośnięty i czy należy go usuwać ocenia lekarz laryngolog.Przerośnięty migdał ma największy wpływ na sposób oddychania dziecka - takie dziecko: oddycha ustami;śpi z otwartą buzią;ma bezdechy;chrapie.
Czym się objawia i co powoduje przerośnięty migdał?
Niewłaściwe oddychanie może spowodować wadliwy zgryz lub nawet nieprawidłowy rozwój podniebienia, a niesie to za sobą oczywiście konsekwencje związane z wadliwą wymową.
Cechą charakterystyczną dla dzieci z przerośniętym migdałem jest tzw. mowa nosowa. Powietrze, które dziecko wdycha jamą ustną jest zimne. Należy więc pamiętać, że takie powietrze może zawierać drobnoustroje i inne szkodliwe związki dla organizmu. Stąd częste nawracające infekcje dróg oddechowych i przedłużające się katary.
Przerost migdała bardzo często powoduje zapalenie ucha środkowego. Wtedy dziecko zaczyna gorzej słyszeć, a dalej prowadzi to nawet do niedosłuchu.
Częstym objawem przerośnięcia migdałka u naszego dziecka jest również zmiana w zachowaniu naszej pociechy. Dzieci te bardzo często stają się nagle marudne, senne, zmęczone i apatyczne, zaczynają się skarżyć na bóle głowy oraz tracą apetyt.
Należy pamiętać, że nie zawsze możemy mieć styczność ze wszystkimi objawami. Jako rodzice musimy być jednak czujni i bacznie obserwować nasze dzieci. W dobie obecnego rozwoju medycyny, diagnozę lekarze stawiają szybko, więc prędko można zacząć leczenie.
Powodzenia wszystkim rodzicom!!
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz